6

Wybieramy buty do biegania

Bieganie jest bardzo popularnym rodzajem aktywności fizycznej i coraz więcej osób zaczyna wychodzić z domu w celu przebiegnięcia kilku kilometrów. W początkowej fazie treningów nie potrzebujemy w zasadzie żadnego specjalnego sprzętu.

Wyjmujemy z szafy sportowe spodenki, koszulkę i sportowe buty, które chyba każdy z nas ma. W pewnym momencie możemy jednak zacząć odczuwać dyskomfort w trakcie biegu – może on wynikać z nieodpowiedniego obuwia.

Na różnego rodzaju forach możemy znaleźć bardzo odmienne zdania co do potrzeby zakupu specjalnych butów do biegania. Jedni uważają to za stratę pieniędzy, inny od tego zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Teoretycznie wyjść pobiegać możemy w każdym obuwiu, jednak nie we wszystkich bieganie będzie przyjemnością, a przede wszystkim nie będzie bezpieczne. Warto zatem pójść na kompromis i kilka razy wyruszyć w teren w butach (oczywiście sportowych), które mamy już w szafie. Po pewnym czasie sami będziemy wiedzieli, czy potrzebujemy nowych.

Buty dobrze dobrane
Ceny butów do biegania mogą przyprawić nas o zawrót głowy, jednak należy pamiętać że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne. Podczas wyboru nie powinniśmy się kierować liczbą systemów i technologii, które zostały użyte w obuwiu, a ich nazwy i tak nic nam nie mówią. Wybierając nowe buty przymierzmy przynajmniej kilka modeli, aby mieć porównanie. Dobierając buty do biegania powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim teren, na którym najczęściej trenujemy. Jeżeli biegamy po asfalcie, to wybierajmy spośród butów przeznaczonych do użytkowania na twardych powierzchniach. Mają one dobrą i wyczuwalną amortyzację, która uchroni nas przed kontuzją i zapewni komfortowe bieganie. Do treningów na miękkich powierzchniach powinniśmy wybrać obuwie dostosowane do biegania w terenie. Mają one słabszą amortyzację, bowiem zyskujemy ją naturalnie, dzięki miękkiemu podłożu. Buty te cechują agresywny bieżnik oraz duża liczba kołków i wypustek w podeszwie.

***

Przeczytaj również ten tekst: http://pioropolis.pl/zdrowie-i-uroda/moda/krotko-o-krotkich-spodenkach.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *