Sportowa elegancja

Bardzo popularnymi stylizacjami są takie, które nazywa się „sportowymi elegancjami”, „miejskimi elegancjami” lub „miejskim luzem”. Buty odgrywają wtedy ważną rolę, bo nawet dość oficjalny strój w połączeniu z oryginalnymi dodatkami i ciekawym obuwiem zyskuje świeżość i robi się niepowtarzalny. Nie bójmy się zakładać nietypowe buty, odejście od tradycyjnych półbutów może pomóc w wykreowaniu własnego stylu.


Desert boots to obuwie, którego historia sięga czasów drugiej wojny światowej. Oficerowie brytyjskiej armii, walczący na egipskich pustyniach, nosili buty specjalnie przystosowane do trudnych warunków. Później przemysł obuwniczy dostosował produkcję do skali masowej. Zaczęła się sprzedaż pustynnych butów na skalę masową. Dziś wykonuje się je ze skóry lub zamszu. Czasami nazywa się je także Chukka boot, bo są bardzo do siebie podobne. Jednak Chukka boots wywodzą się od gry w polo. Generalnie, buty tego typu sięgają do kostki i mają dwie lub trzy pary oczek do sznurowania. Ich krój jest bardzo prosty. Popularność zyskały już w latach sześćdziesiątych, gdy zaczęli je nosić wszyscy, niezależnie od zajmowanej pozycji społecznej. Swoją popularność zawdzięczają temu, że są niezwykle uniwersalne.

Można także poeksperymentować z krojem żeglarskim. Charakteryzuje się on widocznym przeszyciem na przedniej, zewnętrznej części buta. Zarówno lekkie buty wiosenne, mokasyny czy buty z wyższą cholewką mogą być stylizowane w ten sposób. Przeważnie są wiązane na sznurowadła, czasami mają również sznurówki przetkane wokół buta dla ozdoby. Jeżeli zdecydujemy się na takie buty z wysoką cholewką, to nogawki od spodni można wpuścić w buty lub podwinąć w taki sposób, żeby odsłaniały cały but. Będzie to wyglądać bardziej nonszalancko.

Na chłodniejsze dni bardzo dobrze sprawdzają się sztyblety, czyli klasyczne buty ze skóry lub zamszu bez wiązania oraz bez suwaków. Mają lekko podwyższoną cholewkę sięgającą za kostkę. Przeważnie cholewka zaopatrzona jest w rozciągliwą gumę po bokach, aby możliwe była łatwe wciągnięcie buta na nogę. Pierwotnie sztyblety służyły do jazdy konnej. Na but nakładało się dodatkowo specjalne ochraniacze na łydki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *