Obuwie specjalistyczne

Buty służą przede wszystkim do chodzenia – truizm. Ale niektórym nie wystarcza zwykłe chodzenie i dlatego właśnie powstały specjalistyczne buty do tańca, obuwie robocze oraz takie do uprawiania sportów.

Buty do tańca muszą być bardziej miękkie niż zwykłe obuwie. Dlatego podeszwa wykonana jest ze skóry łosia, zwanej łosiówką. W tańcu towarzyskim obcasy nie pozostają tylko damską domeną. Buty męskie także mają obcasy, tylko że niższe – od 2,5 do 4,5 centymetra. Zarówno do tańców standardowych jak i latynoamerykańskich buty muszą być zakryte i sznurowane. Inaczej w przypadku kobiet – do tańca standardowego obowiązują pantofle z zakrytymi palcami i piętami oraz obcasem wysokości 4-7 centymetrów. Natomiast do tańców latynoskich ubierają buty z odkrytymi palcami i na nieco wyższym obcasie. Zupełnie inaczej wyglądają puenty, czyli buty przeznaczone dla baletnic. Tak zwane balerinki są miękkie, sznurowane na kostkach a ich noski są ścięte.

Zupełnym przeciwieństwem jest obuwie robocze, którego główne zadanie polega na ochronie stóp i zapewnieniu bezpieczeństwa. Dlatego ten rodzaj odzieży musi być wykonany z solidnych materiałów. Grube podeszwy antypoślizgowe wykonane z poliuretanu są olejoodporne a nawet kwasoodporne. Solidna, gruba skóra oraz metalowe zaczepy zapewniają komfort noszenia i gwarantują trwałość produktu.

Obuwie sportowe to bardzo szeroka kategoria. Każda dyscyplina wymaga innego typu obuwia. Wydawałoby się, że kluczowe znaczenie ma obuwia dla takich sportowców jak biegacze, chodziarze, lekkoatleci. A przecież żaden narciarz nie może szusować po stokach bez odpowiednich butów, żaden łyżwiarz nie wykona akrobacji bez łyżew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *