Jak-rozliczać-koszty-jednośladów-w-firmie

Jak się ubrać zimą na rower?

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem komunikacji, szczególnie w dużych miastach. Jego zalety doceniamy nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale także jesienią i zimą. Nawet gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, to na ścieżkach nie brakuje rowerzystów.
Całoroczny środek transportu
Rozwijająca się infrastruktura rowerowa i powstające coraz to nowe udogodnienia dla rowerzystów sprawiają, że amatorów dwóch kółek ciągle przybywa. To tani i szybki środek transportu – nic więc dziwnego, że nawet zimą nie chcemy z niego zrezygnować. Naszym wrogiem nie jest wcale śnieg, bowiem w ostatnich latach możemy nawet narzekać na jego brak w okresie zimowym. Wyzwaniem jest jednak temperatura. Jazda przy ujemnych temperaturach wcale nie musi być drogą przez mękę, wystarczy tylko odpowiedni ubiór.

Ubieraj się „na cebulkę”
Najbardziej optymalnym ubiorem, zresztą nie tylko na rower, jest tzw. strój „na cebulkę”. Rowerzyści, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zimową jazdą często zakładają na siebie zbyt dużo warstw. Pamiętajmy, że nawet jeżeli na początku będzie nam chłodno, to już po chwili wysiłku nasze odczucia będą zupełnie inne. Nasze mięśnie zaczynają pracować i rozgrzewać się, więc szybko osiągniemy komfort termalny. Dosyć istotne jest także godzina o której jeździmy na rowerze – jadąc rano do pracy może być zimno, jednak popołudniu pojawi się słońce, a temperatura podniesie się o kilka stopni. Warto zatem mieć na sobie kilka warstw cienkich ubrań, niż jeden gruby sweter, aby w razie potrzeby jedną z nich ściągnąć i schować do plecaka lub koszyka.

Optymalna ochrona
Jeżdżąc zimą na rowerze musimy odpowiednio zabezpieczyć te części ciała, które najbardziej narażone są na przemarznięcie. Nie możemy zapominać o czapce, szaliku, rękawiczkach i ciepłych butach. Coraz więcej rowerzystów decyduje się na zimową jazdę w specjalnych kominiarkach, które przed zimną chronią całą twarz. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru – rękawiczki powinny być grube, jednak nie mogą ograniczać naszych ruchów. Również w skarpetach powinniśmy mieć nieco luzu, aby swobodnie poruszać palcami i nie dopuścić do ich drętwienia. Wybierając odzież na rower stawiajmy na ubrania termalne, które pozwolą skórze oddychać i jednocześnie zapewnią nam optymalną temperaturą ciała podczas wysiłku.

Więcej porad znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *