Buty do zadań specjalnych!

Dobre buty trekkingowe to podstawowy ekwipunek każdego górskiego turysty. Czym się kierować przy ich zakupie? Na co zwrócić największą uwagę?

Przede wszystkim na początku należy zastanowić się w jakich górach będziemy używać butów. Czy będą to głównie niskie góry, czy też wysokie, czy będziemy używać ich głównie latem, czy też szukamy butów uniwersalnych, na każdą pogodę i porę roku.

Wybierając się w niższe góry w zupełności wystarczą modele niezakrywające kostki. Posiadają one wszystkie cechy butów trekkingowych: mocną podeszwę, nieprzemakalność, stabilność, są wygodne, ale nie chronią kostki. Do ich zdecydowanych zalet należą przewiewność i lekkość. Na trudniejsze szlaki lepiej wybrać jest buty wysokie, które będą chronić kostki.

Wodoodporność i nieprzemakalność:

Najczęściej zdarza się tak, ze buty, które „oddychają” przemakają. Należy je wtedy bezzwłocznie impregnować. Początkowo wystarczy impregnacja raz na sezon, z czasem jednak należy robić to co raz częściej.

Materiał:

Podstawowymi materiałami, z których wykonywane są buty trekkingowe jest: skóra nubukowa, licowa i zamsz. Są one odporne na uszkodzenia, oddychają, łatwe w pielęgnacji, a po zaimpregnowaniu także wodoodporne.

Cholewka buta trekkingowego:

Warto zwrócić uwagę na to, by w cholewce znajdowało się jak najmniej przeszyć. Najlepsze, najbardziej wodoodporne i oddychające są buty w całości wykonane ze skóry licowej. Pamiętajmy, że buty trekkingowe muszą chronić nasze palce podczas schodzenia, a także na wypadek uderzenia o kamień. Dlatego stosowane są wzmocnienia w przedniej części buta, najczęściej w postaci gumowego otoka, nie tylko z przodu, ale i również wokół cholewki. Otok ochroni nie tylko palce, ale i cały brzeg stopy przed niespodziewanymi uderzeniami. Ważnym elementem są również sznurówki: zwróćmy uwagę, by były długie i mocne.

Podeszwa:

To najważniejsza część obuwia. W butach trekkingowych powinna składać się z kilku warstw: zewnętrznej, gumowej, głęboko bieżnikowanej, o różnym kształcie żłobień.

Rozmiar buta:

Odpowiedni dobór rozmiaru buta to sprawa indywidualna. Pamiętajmy by były jednak około 1-1,5 cm większe, gdyż będziemy zakładać do nich górskie skarpety. Po zakupie należy obuwie koniecznie rozchodzić w domu, by absolutnie nie wyruszać w świeżo zakupionych butach na wycieczkę. Nierozchodzone buty mogą powodować otarcia i odciski.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *