Na zimę chętnie wybieramy kurtki puchowe, bowiem zapewniają nam one ciepło nawet przy bardzo niskich temperaturach. Często obawiamy się jednak prania puchu, a nasza kurtka przecież potrzebuje odświeżenia. Okazuje się, że pielęgnacja puchowych kurtek nie jest wcale trudna.
Metka jest najważniejsza
Metka jest najważniejsza – i nie chodzi wcale o nazwę producenta, która tam widnieje. Najważniejsze są zamieszczone tam informacje. W głównej mierze dotyczą one właśnie pielęgnacji puchowej kurtki. Jeżeli będziemy się do nich stosować, to możemy mieć pewność, że po praniu nasza kurtka nie straci na jakości. Jedną z najistotniejszych informacji jest to, czy produkt można prać automatycznie, czy też wskazane jest pranie ręczne. Znajdziemy tam również wskazówki dotyczące maksymalnej temperatury wody oraz suszenia. Wszystkie te informacje będą zapewne przedstawione w postaci obrazków, których znaczenie jest nam zazwyczaj dobrze znane. Jeżeli mielibyśmy jednak jakiekolwiek wątpliwości, to warto na stronie internetowej producenta poszukać wyjaśnienia.
Pranie kurtki puchowej w pralce
Nowsze modele pralek mają programy, które pozwalają na pranie w nich pierza. Z tego względu coraz częściej producenci informacją nas na metkach, że puchowe kurtki możemy prać automatycznie. Przed praniem warto zaopatrzyć się w specjalny środek do prania, który przeznaczony jest do tego typu odzieży. Unikać powinno się prania kurtki w proszku lub płynu do prania. Zdecydowanie lepiej wykorzystać delikatny szampon dla dzieci lub płatki mydlane. Przed włożeniem do pralki zapnijmy wszystkie rzepy i pozapinajmy zamki. Temperatura prania nie powinna być większa niż 30 stopni, zatem najlepszy będzie program prania ręcznego, wełny lub do tkanin delikatnych. Kurtka puchowa powinna być prana osobno – pranie z innymi rzeczami może doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.
Suszenie puchu
Niezwykle istotne jest wysuszenie kurtki we właściwy sposób. Unikajmy wieszaków, suszarek i sznurków – kurtka puchowa powinna schnąć w pozycji płaskiej. Jeżeli powiesimy mokrą kurtkę, to ciężki od wody puch opadnie na dół i kurtka się zniekształci. Najlepiej położyć kurtkę na ręcznikach, jednak niezbyt blisko kaloryfera. Starajmy się także co kilka godzin wstrząsnąć ubraniem i nieco je przetrzepać, aby puch właściwie rozlokował się w całej kurtce.