12

Koszula dopasowana do muchy

Jeszcze do niedawna mucha kojarzona była wyłącznie ze statecznym, konserwatywnym starszym panem. Obecnie mężczyźni coraz chętniej zamieniają krawat na muchę i dopasowują ją zarówno do garnitury, jaki i do stroju typu casual. Często pojawia się jednak problem z dobraniem odpowiedniej koszuli, która będzie pasowała do muchy.

 

Tradycja czy moda?

Chyba nikogo nie dziwi już widok mężczyzny, który zakłada muchę do swetra lub klubowej marynarki. W sklepach dostępnych jest coraz więcej rodzajów much, które wyróżniają się ciekawą estetyką. Różnokolorowe dodatki tego typu chętnie wykorzystują przede wszystkim młodzi mężczyźni, którzy nie boją się odważnych, czasem także nieco ekstrawaganckich, rozwiązań. W dalszym ciągu muchy są jednak synonimem elegancji, więc wraz ze smokingiem lub frakiem tworzą ponadczasowe połączenie. Warto jednak zwrócić uwagę na stylizację i całość ubioru, aby mucha nie stała się komicznym dodatkiem.

 

Koszula do muchy

Jeżeli planujemy założyć muchę, to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dobór koszuli. Niezwykle istotny jest bowiem kołnierzyk – do wyboru mamy trzy rodzaje, które stosowne są przy różnego rodzaju okazjach. Do smokingu i fraka powinno zakładać się koszulę z kołnierzykiem łamanym, który ma listwę krytą lub ozdobną z jubilerskimi guzikami. W skali formalności stopień niżej jest kołnierzyk klasyczny z krytą listwą oraz pół-włoski, który pasuje do garnituru i smokingu. Najmniej formalny jest kołnierzyk klasyczny o płaskiej plisie – powinniśmy zakładać go tylko do garnitury lub zestawu koordynowanego. W zasadzie każdy z tych kołnierzyków pasuje do muchy, jednak nie przy każdym będzie się ona prezentować równie elegancko. Okazuje się, że najlepiej z muchą współgra kołnierzyk klasyczny typu kent oraz pół-włoski. Ramą dla muchy stają się rogi kołnierza, dzięki czemu całość tworzy idealną, harmonijną linię.

***

Inny dylemat – kurtka czy płaszcz? Kliknij tutaj, żeby go rozwiązać 😉

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *