Dobre buty trekkingowe to podstawowy ekwipunek każdego górskiego turysty. Czym się kierować przy ich zakupie? Na co zwrócić największą uwagę?
Przede wszystkim na początku należy zastanowić się w jakich górach będziemy używać butów. Czy będą to głównie niskie góry, czy też wysokie, czy będziemy używać ich głównie latem, czy też szukamy butów uniwersalnych, na każdą pogodę i porę roku.
Wybierając się w niższe góry w zupełności wystarczą modele niezakrywające kostki. Posiadają one wszystkie cechy butów trekkingowych: mocną podeszwę, nieprzemakalność, stabilność, są wygodne, ale nie chronią kostki. Do ich zdecydowanych zalet należą przewiewność i lekkość. Na trudniejsze szlaki lepiej wybrać jest buty wysokie, które będą chronić kostki.
Wodoodporność i nieprzemakalność:
Najczęściej zdarza się tak, ze buty, które „oddychają” przemakają. Należy je wtedy bezzwłocznie impregnować. Początkowo wystarczy impregnacja raz na sezon, z czasem jednak należy robić to co raz częściej.
Materiał:
Podstawowymi materiałami, z których wykonywane są buty trekkingowe jest: skóra nubukowa, licowa i zamsz. Są one odporne na uszkodzenia, oddychają, łatwe w pielęgnacji, a po zaimpregnowaniu także wodoodporne.
Cholewka buta trekkingowego:
Warto zwrócić uwagę na to, by w cholewce znajdowało się jak najmniej przeszyć. Najlepsze, najbardziej wodoodporne i oddychające są buty w całości wykonane ze skóry licowej. Pamiętajmy, że buty trekkingowe muszą chronić nasze palce podczas schodzenia, a także na wypadek uderzenia o kamień. Dlatego stosowane są wzmocnienia w przedniej części buta, najczęściej w postaci gumowego otoka, nie tylko z przodu, ale i również wokół cholewki. Otok ochroni nie tylko palce, ale i cały brzeg stopy przed niespodziewanymi uderzeniami. Ważnym elementem są również sznurówki: zwróćmy uwagę, by były długie i mocne.
Podeszwa:
To najważniejsza część obuwia. W butach trekkingowych powinna składać się z kilku warstw: zewnętrznej, gumowej, głęboko bieżnikowanej, o różnym kształcie żłobień.
Rozmiar buta:
Odpowiedni dobór rozmiaru buta to sprawa indywidualna. Pamiętajmy by były jednak około 1-1,5 cm większe, gdyż będziemy zakładać do nich górskie skarpety. Po zakupie należy obuwie koniecznie rozchodzić w domu, by absolutnie nie wyruszać w świeżo zakupionych butach na wycieczkę. Nierozchodzone buty mogą powodować otarcia i odciski.