Pielęgnacja obuwia zamszowego

zamszowe obuwieCzyszczenie i konserwacja obuwia zamszowego może spędzić sen z powiek niejednej osobie. Zamsz jest materiałem bardzo wymagającym, co skutecznie odstrasza od niego wiele osób. Przed pierwszym wyjściem w zamszowych butach należy je dokładnie zaimpregnować. Impregnacja to proces, którego zadaniem jest zabezpieczenie i wzmocnienie zamszu przed szkodliwym działaniem wilgoci, soli i innych czynników, które mogą zniszczyć nasze buty. Obuwie zamszowe powinno się impregnować co tydzień lub dwa – to działanie sprawi, że będziemy mogli przez długi czas cieszyć się swoimi ulubionymi butami. Tego typu obuwie musimy również regularnie szczotkować (do tego celu możemy użyć oprócz szczotki również drobnego pumeksu) i usuwać z niego osadzający się kurz. Zamszowe obuwie można myć wodą z szarym mydłem. Buty z tego materiału suszymy przy pomocy prawideł, a po wyschnięciu czyścimy zamsz wilgotną ściereczką. Po nałożeniu pasty impregnujemy buty, a następnie delikatnie szczotkujemy (w przypadku jasnego obuwia szczotka musi być idealnie czysta). Do wyczyszczenia dużych zabrudzeń używamy roztworu amoniaku i krepowej szczotki. Gdy buty będą już całkowicie suche możemy użyć talku, a wówczas buty będą wyglądały jak nowe. Do czyszczenia większych plam możemy zastosować także roztwór mleka i sody oczyszczonej (proporcje: łyżeczka sody oczyszczonej na szklankę mleka). Musimy pamiętać o tym, że zamszowe obuwie wymaga czyszczenia z daleka od źródeł ciepła. Skuteczne czyszczenie zamszowego obuwia może odbyć się również przy pomocy pary wodnej. Do tego wystarczy nam garnek z gotującą się wodą – buty przez kilkanaście sekund należy trzymać nad garnkiem, a następnie zabrudzone miejsca trzeba przetrzeć suchą ściereczką.

obuwie z zamszu

Najgorszym wrogiem obuwia zamszowego jest sól, która osadza się w zimie na butach. W przypadku osadzenia soli na butach musimy wyczyścić je letnią wodą przy pomocy włosianej szczotki, a następnie pozostawiamy je do całkowitego wyschnięcia.

Na usunięcie tłustych plam najlepszy jest roztwór benzyny i talku. Składniki mieszamy tak, aby uzyskać gęstą mieszaninę, która konsystencją będzie przypominała kaszkę dla niemowląt. Grubą warstwę mieszanki nakładamy na zabrudzone miejsce i pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie kruszymy powstałą warstwę i czyścimy szczotką z twardym włosiem. Szybszą, ale mniej skuteczną metodą, jest użycie mąki ziemniaczanej zamiast talku i benzyny.

Do czyszczenia plam z błota najlepszą i najprostszą metodą jest użycie gumki do zmazywania ołówka. Po wyschnięciu plamy należy ją skruszyć, a następnie drobinki usuwamy właśnie przy pomocy zwyczajnej gumki.

Jedna myśl nt. „Pielęgnacja obuwia zamszowego

  1. Loruś

    Fantastyczny artykuł. Ja również zniechęciłam się do zamszowych butów, ponieważ szybko wyblakły i straciły swój wygląd. Ale teraz już wiem, że niewłaściwie o nie dbałam. Z przyjemnością kupię sobie następne buciki, tylko tym razem już będę wiedziała, jak je traktować 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *