10

Wakacje w górach – jak się ubrać na szlak?

Polskie góry cieszą się nieustającą popularnością wśród turystów. Mają swój niezaprzeczalny urok, a widoki ze szczytów są niesamowite. Każdego roku na górskich szlakach możemy jednak spotkać osoby zupełnie nieprzygotowane do pieszych wędrówek.

Wybierając się w góry powinniśmy pamiętać odpowiednim przygotowaniu. Liczy się nie tylko kondycja, ale także nasz ubiór. Niestety, polscy turyści często o tym zapominają i coraz częściej możemy usłyszeć o wycieczkach na Giewont w japonkach. Nierozsądni turyści ryzykują utratą nie tylko zdrowia, ale także życia. Nasza bezmyślność może mieć daleko idące skutki, dlatego w tej kwestii nie warto igrać z losem.

Nawet wybierając się na wycieczkę w pogody dzień należy pamiętać, że pogoda w górach zmienia się szybko i gwałtownie. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą przynajmniej lekką kurtkę przeciwdeszczową. Parasolkę zostawmy jednak w domu, bowiem na szlakach będzie zupełnie nieprzydatna. Jest przede wszystkim niepraktyczna i staję się tylko dodatkowym obciążeniem. Rozwiązaniem doraźnym są natomiast foliowe peleryny przeciwdeszczowe. Szybko się niszczą i nie przepuszczają powietrza, jednak w trakcie niewielkich opadów mogą okazać się przydatne.

W górach najistotniejszym elementem naszego stroju okazują się buty. Zapewniają nam bezpieczeństwo i wygodę. W dobrych butach minimalizuje się ryzyko skręcenia kostki na śliskim kamieniu, a przejście przez strumyk nie jest żadnym wyzwaniem. Najlepsze są buty trekkingowe, specjalnie przystosowane do górskich wędrówek. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, jednak jest to inwestycja długoterminowa. Jeżeli nie mamy jednak takiego obuwia, to w góry warto zabrać buty, który zapewnią nam przyczepność (powinny mieć zatem wyprofilowaną podeszwę). Wychodzenie na szlaki w japonkach, sandałkach czy balerinach, zdecydowanie odradzamy. W górach przyda nam się odzież termoaktywna, która zapewni odpowiednią temperaturę ciała. Przy dużym wysiłku nadmiar potu będzie skutecznie odprowadzany, co uchroni nas przed przeziębieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *