4

Pielęgnacja zimowego obuwia

Zima zbliża się wielkimi krokami, więc wyciągamy z szaf ciepłe ubrania i zimowe obuwie. Niestety, ale nasi drogowcy fundują nam co roku ogromną dawką soli, którą posypywane są chodniki. W połączeniu ze śniegiem i błotem tworzą naprawdę trudne warunki dla naszych butów.

Buty w zimowych warunkach
W okresie zimy nasze obuwie przechodzi trudny sprawdzian – najpierw brodzimy w nich w śniegu i błocie, a po powrocie do domu kładziemy na grzejniku, aby szybko wyschły. Nawet jakościowo dobre materiały mogą nie wytrzymać takiego traktowania. Zimowe buty, szczególnie te z wyższej półki, nie należą do najtańszych. Dlatego kupując nową parę zależy nam, aby służyła nam przynajmniej przez kilka sezonów. Będzie to możliwe, gdy w trakcie sezonu będziemy je odpowiednio pielęgnować. Często zapominamy także o przygotowaniu obuwia zimowego do lata. Po sezonie powinniśmy dobrze wyczyścić i wypastować buty i dopiero wtedy mogą wrócić do pudełka. W innym przypadku może się okazać, iż na początku zimy spotka nas nieprzyjemna niespodzianka.

Czyszczenie butów
Zimą najwięcej problemów mamy z solą, która osiada na naszych butach, tworząc nieestetyczne zacieki. Pomocny w zwalczeniu śladów soli będzie ocet spirytusowy – wystarczy wymieszać go z wodą (w proporcjach 1:1) i takim roztworem wytrzeć dokładnie buty. Przydatny okaże się również płyn do mycia naczyń. Do pół litra wody dodajemy pół łyżeczki płynu i czyścimy zabrudzone miejsca. Po takich zabiegach należy wysuszyć obuwie (ale nie na grzejniku!) i starannie wypastować. W trakcie zimy nasze buty narażone są nie tylko na działanie soli, ale również kurzu, piasku i błota. Niedbałe przetarcie zabrudzeń przed wyjściem z domu na pewno nie wydłuży ich żywotności. Istotna jest regularna pielęgnacja, którą powinniśmy dostosować do materiału, z którego buty zostały wykonane. Często sięgamy po obuwie skórzane, które jest zdecydowanie najdroższe, jednak również najtrwalsze. Najważniejsze jest pastowanie takich butów – w ten sposób nie tylko zapewniamy im odpowiednią ochronę, ale również zapewniamy estetyczny wygląd.

***

Wskazówki w tym temacie znajdziecie również pod tym adresem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *